Savaş Osman Şakar


Savaş Osman Şakar

Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. 1992 yılında Dealer’s Association’da idari sekreter olarak çalıştıktan sonra 1995 yılında KOSGEB’in Avrupa Birliği Bilgi ve İşbirliği Hizmetleri Programında(BRE ve BC-NET) danışmanlığa hak kazandı. 1996 yılında Tepe Grubunda Toplam Kalite Yönetimi konusunda çalıştı.

1997 yılında bir danışmanlık firmasında Proje Yönetimi ve MS Project eğitimleri verdi. MS Project’i Primavera eğitimleri takip etti.

1998 yılında serbest danışmanlığı tercih etti ve bunun yaklaşık bir yılı Superonline’da IT Projelerinin yönetimine ilişkin proje yönetimi metodolojilerinin çıkarılması ve eğitimlerle geçti. Türkiye’deki ilk Bilişim Projeleri Proje Yönetim Metodolojisini yazdı.

1999 yılında İktisat Bankası Yeni Teknolojiler ve İnternet konusunda yönetici olarak çalıştı. 2000 yılında Garanti Bankası Elektronik Ticaret Direkötörlüğüne geçti. Aynı görevi 2004 yılı ortasına kadar Garanti Ödeme Sistemlerinde devam ettirdi. 2005 ve 2006 yılında Hedef Alliance Holding’in Farmaloji şirketinin Genel Müdürlüğünü yaptı. 2006 yılının Haziran ayından, yine aynı yılın sonuna kadar Trend-Tech Technologies firmasında Internet ve Mobil Projeler Koordinatörlüğü görevini sürdürdü.

Son 12 yıldır Proje Yönetimi Metodolojisi ve Uygulamaları, Bilişim Teknolojilerinde (IT/IS) Proje Yönetimi, Proje Yönetimi Sertifika Programı ve Microsoft Project Kullanarak Başlangıç ve İleri Düzey Proje Yönetimi Uygulamaları, Projelerde Risk Yönetimi konularında eğitim (500 firmadan 10.000 katılımcı) ve danışmanlık hizmetleri (40 firma) vermiştir.

Kasım 2018 itibariyle Savaş Osman Şakar Eğitim ve Danışmanlık şirketim üzerinden proje, program ve portföy yönetimi eğitim ve danışmanlıklarına devam etmektedir.

2016 yılında Gökrem Tekir ile birlikte Hayatımız Proje - Proje Yöneticisinin El Kitabını yazdı, UDEMY.com’da Proje ve Portföy Yönetimi ile ilgili 8 adet online eğitimi bulunmaktadır.