Renay Onur


Renay Onur

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde İşletme yüksek lisansını tamamladı. Finans, strateji ve iş geliştirme alanlarında farklı sektör ve ülkelerde 18 yıl yöneticilik yaptı.

Okul yıllarından başlayarak spor hep hayatının bir parçası oldu. Mülkiye Spor Kulübü’nde yüzme ve sutopu takımlarında yer aldı.

Spor aracılığıyla sivil toplum kuruluşlarına (STK) kaynak sağlamayı ve güçlendirmeyi hedefleyen yardımseverlik koşusunu Türkiye’de başlatan ve Türkiye’nin en büyük spor ve gönüllülük platformu Adım Adım’ın kurucularından biri oldu. Adım Adım’ın kuruluşundan bu yana 60 bini aşkın koşucuya ve 100’e yakın STK’ya spor yolu ile kaynak geliştirebilmeleri için içerik hazırladı.

Adım Adım projesi ile Türkiye’de spor aracılığı ile bireysel bağışçılığı geliştiren özgün bir model yarattığı için, dünyada bugüne kadar 3.500 kişinin kabul edildiği küresel sosyal girişimcilik ağı Ashoka tarafından Ashoka Fellow olarak seçildi.

Sivil toplum kuruluşlarının; şeffaflık ve hesap verebilirlik düzeylerini bağışçılar ve kurumlar nezdinde güçlendirmek amacı ile kurulan Açık Açık Derneği’nin kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.

2019 yılı Ağustos ayında Spor İstanbul Genel Müdürlük görevine getirilen Onur; 

Girişimcilik, kurum içi girişimcilik, gönüllülük, empati ve liderlik konularında çeşitli platformlarda seminerler vermektedir. 

Mevcut görevi ile Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu Üyeliği’ni eş zamanlı yürüten Renay Onur evli ve 2 çocuk babasıdır.